Kultury tkankowe w pęczniejących doniczkach torfowych JIFFY–7

Kultury tkankowe w pęczniejących doniczkach torfowych JIFFY–7

Pęczniejące doniczki torfowe Jiffy-7 są idealnym podłożem do ukorzeniania i rozwoju wszystkich stadiów roślin z kultur tkankowych.
Jiffy-7 są wolne od niebezpiecznych chorób i szkodników i mogą być używane tak w laboratoriach, jak i mnożarkach.
Brykietom Jiffy-7 należy przed sadzeniem pozwolić napęcznieć, spryskując je w krótkich odstępach wodą lub umieszczając na tacach z ciepłą wodą. Ta druga metoda pozwala brykietom maksymalnie napęcznieć i otrzymać najkorzystniejsze (miękkie) podłoże dla roślin.
Jeżeli Jiffy-7 poddaje się pęcznieniu w nocy lub na długo przed sadzeniem roślin, bezpośrednio przed umieszczaniem sadzonek należy je nawilżyć, aby środek doniczek stał się bardziej miękki.
Rośliny z kultur tkankowych należy wypłukać i porozdzielać. Następnie zagłębia się je lekko w środek pęczniejących doniczek torfowych, uważając, aby nie przykryć podłożem podstawy pędów. Po posadzeniu rośliny w laboratorium zaleca się przykryć namiotem foliowym, aby utrzymać wysoką wilgotność powietrza. Podłoże powinno mieć temperaturę 210 do 300C (w zależności od gatunku). Osłony z folii zdejmuje się stopniowo po siedmiu dniach, gdy na powierzchni doniczek widoczne są młode korzenie. Po tym czasie rośliny przenosi się do cieniowanej mnożarki i rozpoczyna normalne podlewanie i dokarmianie aż do momentu wysyłki lub przesadzania.
W mnożarce zalecamy zraszanie z częstotliwością taką, jak przy ukorzenianiu poinsecji. Należy zaczynać od bardzo krótkich przerw w zraszaniu, wydłużając je do 10 sekund raz na 32 minuty pod koniec dziesiątego dnia. Gdy rośliny są wyraźnie ukorzenione, rozpoczyna się standardową procedurę produkcji.
Jeżeli istnieje taka możliwość, najodpowiedniejszą metodą podlewania jest zamgławianie. Taka metoda jest dla roślin najmniej stresująca. Pęczniejące doniczki torfowe powinny być równomiernie wilgotne (należy je zwilżać spryskiwaczem z delikatną końcówką).
Problemem może być szara pleśń lub inne patogeny rozprzestrzeniające się razem z wodą. W razie ich pojawienia się należy użyć odpowiednich pestycydów.
Rośliny z in vitro produkowane w Jiffy-7 bardzo szybko podejmują prawidłowy rozwój, gdyż ich system korzeniowy jest „przyzwyczajony” do torfu jako podłoża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *